A i k i d o

html5 templates
Twórca Aikido Morihei Ueshiba

Ai, Ki, Do w połączeniu dają słowo, które w wolnym tłumaczeniu z japońskiego oznacza „drogę harmonii ciała i umysłu”. To co wyróżnia Aikido od innych sztuk walki to fakt, że jego założeniem jest takie skierowanie siły atakującego przeciw niemu, aby go obezwładnić, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy.

To co wyróżnia Aikido od innych sztuk walki to fakt, że jego założeniem jest takie skierowanie siły atakującego przeciw niemu, aby go obezwładnić, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy. Twórca Aikido Morihei Ueshiba (na zdjęciu obok), będąc ekspertem wielu japońskich sztuk walki, opracował system, któremu przyświecała idea szacunku dla każdej istoty. Czerpiąc techniczne inspiracje z technik Daito ryu Aikijutsu (szkoła ju jutsu) i japońskiej szermierki, stworzył sztukę walki, będącą alternatywą dla systemów, których celem jest okaleczenie czy zabicie atakującego. Poza skrzywdzeniem napastnika Morihei Ueshiba dostrzegł trudną drogę, dzięki której adept może nie tylko obezwładnić napastnika bez robienia mu krzywdy, ale także pomóc mu w jego wewnętrznym rozwoju.
Ten cel wymaga regularnej, wieloletniej praktyki i przede wszystkim cierpliwości niezbędnej w treningu sztuk walki.

Skuteczność nie jest celem samym w sobie. Celem praktyki jest trening jako element pracy nad sobą. Codzienne studiowanie sztuki, która przez to zmienia i ciało i umysł studenta. Traktując trening Aikido jako proces pracy nad sobą, Morihei Ueshiba odrzucił wszelkie formy współzawodnictwa między studentami (zawody, mistrzostwa). Po wojnie, począwszy od lat 50-tych nauczyciele Aikido zaczęli nauczać poza Japonią. Od tego czasu grono ćwiczących wciąż rośnie.

Twórca Birankai Kazuo Chiba

Zajęcia odbywają się w sali, nazywanej przez adeptów dojo czyli „miejscem drogi”. Aikidocy wykorzystują tatami, materace używane do treningu judo.
Upraszczając, zajęcia podzielić można na: ceremoniał rozpoczęcia, ćwiczenia oddechowe, aikitaiso czyli rozgrzewkę, ćwiczenia padów i elementów technik (zwroty, obroty, ataki) oraz część główną – trening technik Aikido i ceremoniał zakończenia zajęć.

Techniki Aikido obejmują między innymi rzuty, dźwignie, unieruchomienia. Aikido unika kierowania siły przeciwko sile i poprzez zastosowanie ruchów po kole pozwala zneutralizować energię atakującego. Oprócz technik wręcz, zajęcia obejmują ćwiczenia w posługiwaniu się kijem – jo oraz drewnianą wersją japońskiego miecza – bokken.

Trening Aikido, jak każdej japońskiej sztuki walki, wyróżnia silne przywiązanie do ceremoniału i przestrzegania dyscypliny wewnątrz dojo. W Aikido stosowane są dwa kolory pasów. Biały dla stopni uczniowskich – kyu i czarny dla stopni mistrzowskich – dan. Ponadto adepci ze stopniami mistrzowskimi zakładają do ćwiczeń spodnie zwane hakama – wywodzące się z tradycji samurajskich.

Nasz nauczyciel Daniel Brunner

Aikido pojawiło się w Polsce w 1976 roku. Już trzy lata później, w 1979 roku Janusz Stańko i Andrzej Ciewiertnia otworzyli pierwszą wrocławską grupę ćwiczącą aikido.
Mimo, że zmieniały się osoby prowadzące zajęcia, grupa przetrwała okres stanu wojennego i ostatecznie na wiele lat znalazła swoje miejsce w nieaktywnej już hali AZS AWF Wrocław przy ul. Zielińskiego.

Punktem zwrotnym w historii wrocławskiego Aikido było pojawienie się w 1985 roku we Wrocławiu nauczciela ze Szwajcarii – Daniel’a Brunner’a (na zdjęciu obok), który przez już ponad trzydzieści lat uczy i wychowuje, kolejne pokolenia aikidoków z Wrocławia.

Główny nurt Aikido we Wrocławiu był zawsze związany z Aikikai – organizacja kierowaną z Japonii przez potomków twórcy Aikido Morihei Ueshiby.
Poza tą linia nauczania pojawiały się we Wrocławiu na krócej i dłużej grupy związane z innymi nauczycielami.
Kolejne pokolenia instruktorów otwierały po 2000 roku własne, rozsiane po mieście grupy, które po dziś dzień współpracują ze sobą.

Kolejnym krokiem milowym w historii wrocławskiego Aikido było nawiązanie współpracy z jednym z osobistych uczniów twórcy Aikido - Kazuo Chiba shihan, który miał olbrzymi wpływ na rozwój i charakter aikido we Wrocławiu. Kazuo Chiba shihan najpierw zaakceptował kilku Wrocławian jako osobistych uczniów a później sam wielokrotnie odwiedzał nasze miasto.
Wrocławskie dojo przystąpiły do międzynarodowej organizacji Birankai wkrótce tworząc ogólnopolską organizację Birankai Polska z siedzibą we Wrocławiu.

W tej chwili we Wrocławiu działa wiele ośrodków prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli z wieloletnim stażem. Prowadzone są zajęcia dla dzieci w różnych grupach wiekowych, młodzieży i dorosłych.
Przez czterdzieści lat przez dojo, sale w których ćwiczy się aikido, przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy Wrocławian. Już teraz pojawiają się na macie trzecie a czasem już czwarte pokolenia mieszkańców naszego miasta. 

Kontakt i lokalizacja

Adres

Birankai Polska
ul. Zielińskiego 82/10,
53-534 Wrocław

Telefony:

Prezes Zarządu - Dariusz Machalski
501 632 948
Sekretarz Zarządu - Krzysztof Chłapiński
507 113 631

E-mail:

poczta@birankai.pl

Nr rachunku bankowego
34 1050 1575 1000 0023 2739 9479